Nietolerancja laktozy. Jak sobie z tym poradzić?
Laktoza to dwucukier, w którego skład wchodzi glukoza i galaktoza. Laktoza znajduje się tylko w przetworach mlecznych. Ten dwucukier trawiony jest przez enzym laktaza, który rozkładany jest w jelicie cienkim. Gdy kosmki jelitowe zostają uszkodzone może dojść do sytuacji, gdzie enzym laktaza zanika.
Nieprawdą jest, że wraz z wiekiem nie trawimy laktozy. Wszystko zależy od tego jak wyglądała dieta przez całe życie. Gdy dieta jest bogata w warzywa i owoce, nietolerancja laktozy w późniejszym czasie nie powinna wystąpić. Chodzi o to, aby zjadać więcej produktów zasadotwórczych niż kwasotwórczych. Nabiał ma neutralne pH, jednakże uznaje się go, że jest kwasotwórczy. Wszystko w nadmiarze szkodzi, dlatego tak ważny jest umiar.Czy nabiał rzeczywiście taki zły?
Głośno było o mleku kilka lat temu. Że przyczynia się do powstania osteoporozy, że jak to ludzie mogą pić mleko krowie skoro są ludźmi etc. Przecież jeszcze przed narodzeniem Chrystusa ludzie uważali, że mleko to dzieło luksusowe. Dlaczego teraz uważa się, że to samo zło? W sumie sama nie wiem. Nie ma też żadnych badań naukowych, ( a przynajmniej ja żadnych jeszcze nie znalazłam) które potwierdziłyby, że nabiał szkodzi zdrowym ludziom.
Osoby z chorobami skóry czy RZS rzeczywiście powinny unikać nabiału, natomiast osoby zdrowe powinny go spożywać. Gdyby nabiał był taki zły nie znalazłby się w piramidzie zdrowego żywienia.
Objawy nietolerancji laktozy
- wzdęcia,
- gazy,
- bóle brzucha,
- biegunka,
- przelewanie w jamie brzusznej,
- mogą pojawić się wymioty
Badania na nietolerancje laktozy
Najlepszym badaniem jest wodorowy test oddechowy.Test wykrywa zaburzenia trawienia i wchłaniania laktozy. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Badanie polega na pobraniu 5 próbek powietrza:
- przed wypiciem roztworu laktozy
- 30 minut po wypiciu roztworu laktozy
- 60 minut po wypiciu roztworu laktozy
- 120 minut po wypiciu roztworu laktozy
- 180 minut po wypiciu roztworu laktozy
Z wynikiem oczywiście udaj się do lekarza powie on czy masz problem z trawieniem laktozy czy nie. Jest to najlepsze badanie pod względem wykrywalności nietolerancji laktozy.
Co jeść zamiast nabiału?
W tej chwili dostępny jest nabiał bez laktozy. Spokojnie możesz go spożywać. Jest on nieco słodszy niż zwykły nabiał, a to dlatego, że dwucukier (laktoza) zostaje rozbity do mniejszych cząsteczek, które osoby z nietolerancją laktozy już trawią. Po tych produktach nie powinnaś mieć żadnych objawów. Jeśli jednak zauważyłaś, że nadal je masz, nie jedz ich więcej. Ze "zwykłego nabiału" można jeść produkty mleczne, czyli jogurtu naturalne, kefiry, maślanki. 50 g dziennie nabiału nie powinno wywoływać żadnych dolegliwości. Jednakże każdy organizm jest inny, inaczej reaguje, więc należy się obserwować.
Jak wiadomo nabiał to skarbnica wapnia, który potrzebny jest do budowy kości i zębów. Jeśli jednak zrezygnujesz z jedzenia nabiału wprowadź do diety:
- sezam,
- zielone warzywa,
- ryby jedzone w całości jak sardynki
- orzechy
- nabiał roślinny- mleczka kokosowe, ryżowe, migdałowe, owsiane
Podsumowanie:
Nie musisz rezygnować z nabiału w swojej diecie. Jest idealnym jej uzupełnieniem, a przy okazji można wyczarować z niego super smaczne potrawy. Kupuj nabiał bez laktozy. Jeśli chodzi o mleko możesz wybrać również roślinne, które jest wzbogacane wapniem. Pamiętaj jednak, żeby patrzeć na skład. Nie ma też powodów, żeby rezygnować nabiału podczas redukcji. Wręcz przeciwnie, jest wskazany.
Komentarze
Prześlij komentarz