Olej z pestek winogron. Kto powinien zwrócić na niego uwagę?
Kolejny olej pod lupą. Tłuszcze są w naszym organizmie bardzo potrzebne. Pełnią funkcję budulcową błon komórkowych, stabilizują nerki, dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych czy wpływają na stan skóry i włosów. Nie należy zapominać o tłuszczach w diecie. Oczywiście w
diecie powinny znaleźć się orzechy, tłuste ryby, olej rzepakowy, olej lniany, oliwa z oliwek czy olej z pestek winogron. Są oleje rafinowane oraz nierafinowane. Lepiej wybierać te drugie, ponieważ nie są pozbawione witamin. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam kolejny olej. Tym razem olej z pestek winogron. Jakie ma właściwości? Kto powinien go zażywać? Już wszystko wyjaśniam.
Czym jest resweratrol?
Uprawę winorośli i produkcję wina znano już 6000 lat p.n.e w Egipcie, więc jak widzisz już bardzo dawno. Jest to najstarsza roślina uprawna. Owoce, pestki a nawet liście mają wiele witamin, dlatego też powinniśmy je jeść . Dobroczynny wpływ związków zawartych w winogronach przypisywany jest resweratrolowi, który to występuje w skórce owoców. Polifenol ten jest niezwykle ważny w profilaktyce chorób układu krążenia jak np. miażdżyca czy zawał. Resweratrol to związek chemiczny, który ma działanie antyoksydacyjne i przeciw płytkowe
Pestki winogron jako źródło antyoksydantów
Owoce winorośli oprócz polifenoli zawierają także cukry, witaminy A,B,C , garbniki oraz pektyny. Pestki winogron bogate są w antyoksydanty, które walczą z wolnymi rodnikami, dzięki czemu skóra starzeje się wolniej. Pestki zawierają tłuszcze oraz białka i służą do produkcji oleju. Pestki zawierają również katechiny, które stanowią grupę związków o działaniu przeciwmiażdżycowym oraz działają przeciwzakrzepowo.
Co zawiera olej z pestek winogron?
Olej z pestek winogron zawiera ok. 90% NNKT , czyli tych zdrowych tłuszczy, których trzeba dostarczać organizmowi, ponieważ sam nie potrafi ich produkować. Olej ten zawiera również antocyjany czyli barwnik występujący w winogronach, wykazują działanie profilaktyczne chorób układu krążenia. Witamina E jest głównym antyoksydantem rozpuszczalnym w lipidach, czyli tłuszczach. Witamina walczy z wolnymi rodnikami. Olej z pestek winogron jest jednym z głównych źródeł witaminy E.
Komu polecany?
Ekstrakt z pestek winogron wykazuje funkcję ochronne wobec uszkodzeń serca czy zawału. Polifenole zawarte w winie oraz pestkach wykazują właściwości przeciwzapalne. Badania wykazują, że osoby, które przez cztery tygodnie zażywali ekstrakt z pestek winogron obniżyło się ciśnienie krwi oraz nastąpiło zmniejszenie stanu zapalnego oraz glikemii u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2. Lampka czerwonego wytrawnego wina dziennie jest jak najbardziej wskazana.
Smażyć czy używać na twarz?
Można i smażyć i używać go na twarz,ale... nie każdy olej nadaje się do twarzy. Taki olej należy kupić w aptece. Jest to olej przeznaczony konkretnie do twarzy. Można nim zmywać makijaż twarzy oraz oczu. Ze względu na zawartość witaminy E skóra będzie wyglądała na młodszą, zdrowszą i rozświetloną. Olej do smażenia można upić w każdym hipermarkecie.
Podobne artykuły:
3 oleje, które powinny znaleźć się w Twojej kuchni
Wszystko o tłuszczach
Komentarze
Prześlij komentarz