Dzięki temu pierwiastkowi poprawisz funkcję tarczycy oraz pozbędziesz się problemu z wypadającymi włosami. Na co jeszcze wpływa?
Wszystkie mikroskładniki są kluczowe w diecie człowieka. Niby potrzeba ich tak mało a tak wiele potrafią zrobić dla ludzkiego ciała. Na ten mikroskładnik w szczególności powinny zwrócić uwagę kobiety
w ciąży, kobiety karmiące, sportowcy oraz dziewczynki w okresie dojrzewania. Wchodzi w skład krwi. Jeśli rezerwy żelaza są na minimalnym poziomie dochodzi do niedokrwistości czyli anemii. Więc co to za mikroskładnik? Oczywiście, że żelazo. Jakie pełni funkcje w organizmie?- Wpływa na tempo metabolizmu
- Wpływa na prawidłowy skład krwi
- Wzmacnia odporność
- Wpływa na wytrzymałość u sportowców
- Transportuje tlen do komórek
- Wpływa pozytywnie na włosy ,skórę i paznokcie
- Zabezpiecza przed poronieniami
- Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie umysłu
ZAPOTRZEBOWANIE- CZY MOŻE WYSTĘPOWAĆ NIEDOBÓR?
Dla młodych kobiet zapotrzebowanie na żelazo wynosi 18-20 mg na dzień. U kobiet karmiących i ciężarnych 30 mg. U ciężarnych żelazo potrzebne jest, aby utworzyło się łożysko czy nastąpiło odkładanie zapasów w wątrobie płodu. Kobiety karmiące również powinny spożywać więcej produktów bogate w żelazo, ponieważ po urodzeniu dziecka już mają niedobór tego pierwiastka. Dla mężczyzn dawka jest o połowę niższa i wynosi 10 mg. Niedobór żelaza występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Spowodowane jest to fizjologią. Podczas miesiączki kobiety również tracą żelazo z organizmu. Dlatego też zapotrzebowanie na niego jest większe.
Niedobór występuje u wegetarian i wegan. Te osoby szczególnie powinny zadbać o prawidłowy poziom żelaza we krwi. Osoby, które jedzą mięso nie mają problemów z niedoborem żelaza. Jeśli chcesz zrezygnować z jedzenia mięsa musisz w to miejsce coś wstawić ! Nie możesz stwierdzić pewnego dnia "Od dzisiaj nie jem mięsa". Choć w sumie możesz, ale pamiętaj, że wtedy musisz czerpać żelazo z innych produktów.
Żelazo warto łączyć z witaminą C, z kwasem mlekowym oraz z aminokwasami takimi jak cysteina, lizyna oraz z cukrami jak fruktoza czy laktoza. Wszystkie te substancje powodują lepsze wchłaniane żelaza.
ŹRÓDŁA ŻELAZA
Żelazo dzieli się na hemowe i niehemowe. Te pierwsze jest pochodzenia zwierzęcego i przyswaja się dużo lepiej niż niehemowe czyli roślinne. Przyswajalność żelaza pochodzenia zwierzęcego wynosi 20-30% a roślinnego tylko 1-6% . Dlatego tak ważne jest , aby spożywać pokarmy zwierzęce.
Hemowe znajdziesz w :
- chudym czerwonym mięsie
- jajkach
- rybach
- podroby
Niehemowe znajdziesz w:
- warzywa strączkowe np. soja, fasola
- zielone warzywa
- kakao
- kukurydza
ŻELAZO A TARCZYCA
Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny dbać o prawidłowy poziom żelaza w diecie. Żelazo powoduje prawidłowa konwersję hormonów tarczycy T4 w aktywne T3. Gdy poziom żelaza jest obniżony , obniża się produkcja hormonów tarczycy. Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy zbadaj między innymi poziom żelaza we krwi. Warto również zbadać poziom ferrytyny.
Podsumowanie:
Jak widzisz żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem w diecie. Powinny zwrócić na niego uwagę sportowcy, weganie, kobiety ciężarne i karmiące. Jeśli chodzi o suplementację warto najpierw zrobić badania na poziom ferrytyny , potem zgłosić się do lekarza. Jeśli lekarz wyrazi zgodę nie ma problemu, suplementuj. Nie rób tego na własną rękę!
Hej. Bardzo ciekawy wpis! Aktualnie temat tarczycy i żelaza w czasie ciąży, jak najbardziej mnie dotyczy. Zwrócę uwagę na mój poziom żelaza we krwi.
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że wpis przypadł Ci do gustu :) Co do żelaza, warto zbadać poziom ferrytyny we krwi. Samo zbadanie żelaza mało Ci powie. :) Mam nadzieję, że jesteś pod stałą opieką endokrynologa :)
OdpowiedzUsuń